Gdy dziecko umiera przed 22 tyg życia wewnątrzmacicznego.

W przypadku, gdy do szpitala trafia mama z podejrzeniem obumarcia dziecka przed 22 tyg. życia wewnątrzmacicznego, nawet jeśli ma swoje badania od lekarza prowadzącego, musi się liczyć z koniecznością potwierdzenia tej diagnozy w badaniu USG i krwi (bHCG). Może również skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Jeśli mama dotychczas nie rodziła, albo rodziła tylko przez cięcie cesarskie, ma zakładany dopochwowo lek (prostaglandyny), który ma ochronić (zmiękczyć) szyjkę macicy. Sporadycznie po takiej aplikacji kobiety rodzą (ronią) same. Czasami zakłada się kolejny lek następnego dnia.

Jeśli kobieta już rodziła drogami natury, po podpisaniu zgody, bez dodatkowego wcześniejszego przygotowania może mieć wykonany zabieg czyszczenia (abrazji) macicy.

Przed zabiegiem warto jest ustalić postępowanie odnośnie ciała dziecka. 

Odmowa odbioru ciała płodu

W przypadku podjęcia takiej decyzji zwłoki dziecka po zbadaniu w zakładzie patomorfologii zostają skremowane i zgodnie z poszanowaniem szczątków ludzkich, pochowane na cmentarzu.

Rodzicom przysługuje prawo do oznaczenia płci dziecka (celem zarejestrowania w USC i uzyskaniu zaświadczenia z zakładu ubezpieczeniowego z racji urodzenia martwego dziecka).

Organizacja pochówku.

Jeśli rodzice chcą odebrać ciało dziecka, nie muszą oznaczać płci, nie trzeba określać wagi i wielkości dziecka. Szczątki dziecka po zabiegu trafiają zawsze najpierw na badania do pracowni histopatologii. Stamtąd można odebrać ciało dziecka samodzielnie bądź przez zakład pogrzebowy.

Organizacja określenia płci dziecka

O tym trzeba zdecydować przed zabiegiem (nawet jeśli mama nie chce zwłok odbierać, ale chce znać płeć, żeby dziecko zarejestrować i odebrać świadczenie z zakładu ubezpieczeniowego), ponieważ do badania potrzebny jest fragment kosmówki zanurzony w roztworze soli. Oznaczanie płci nie jest w kompetencjach szpitala, jest badaniem dodatkowym, płatnym (ok.500zł). W Poznaniu można je wykonać w Centrum Genetyki Medycznej „Genesis” przy ulicy Grudzieniec. Badanie trwa ok. 2 tygodni. Wynik należy dostarczyć do szpitala, w którym wystawia się kartę zgonu. Potem można dziecko zarejestrować w USC i dopiero wtedy odebrać szczątki z pracowni histopatologii (też przez zakład pogrzebowy).

Gdy dziecko umiera po 22 tyg życia wewnątrzmacicznego.

W nomenklaturze medycznej stosuje się wówczas określenie poród przedwczesny. (Do 22 tygodnia stosuje się nazwę  poronienie.) To rozróżnienie wiąże się z potencjalną szansą na przeżycie, jeśli dziecko ma więcej niż 22 tyg.
Jeśli dochodzi do porodu przedwczesnego i dziecko rodzi się martwe, to procedura szpitalna jest prostsza, niż kiedy dochodzi do poronienia.

Na tym etapie życia płeć z reguły już widać, nie ma potrzeby jej określania poza szpitalem. Dokumenty niezbędne do rejestracji urodzenia i pochówku wydawane są zawsze. Podobnie ewentualne świadczenia z ubezpieczenia (jeśli rodzice takowe mieli) za poród dziecka martwo urodzonego.

Standardowo wykonuje się badanie autopsyjne w pracowni patomorfologii celem ustalenia choroby podstawowej. Rodzicom proponuje się wsparcie psychologiczne.

Kilka słów

Naszą misją jest niesienie pomocy rodzinom w sytuacji wystąpienia ciężkiej/letalnej wady rozwojowej dziecka w okresie perinatalnym.

Kontakt

STOWARZYSZENIE WIELKOPOLSKIE HOSPICJUM PERINATALNE RAZEM

hospicjum

Ul. Kosińskiego 14 /1, 61-519 Poznań

+48 666 055 475

kontakt@hospicjumrazem.pl

www.hospicjumrazem.pl

Szukaj

Facebook

Obserwuj nasze działania na Facebooku i polub naszą stronę

© Solmedia 2024
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera.