Opieka paliatywna  to wszechstronne działania - fizyczne, społeczne, psychologiczne i duchowe, podejmowane przez interdyscyplinarny zespół (lekarz, pielęgniarka, psycholog, pracownik socjalny, rehabilitant, duszpasterz oraz wolontariusz) w celu poprawy jakości życia śmiertelnie chorego człowieka. Opiekę paliatywną prowadzą hospicja - dla dorosłych lub dla dzieci.

W opiece paliatywnej działanie nastawione jest na leczenie uciążliwych objawów choroby, niesienie ulgi w cierpieniu oraz wytchnienia choremu i jego rodzinie, a także sprawowanie opieki w czasie umierania i w okresie żałoby.

Pacjentowi objętemu opieką hospicyjną zapewnia się podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, łagodzenie bólu i wszelkich uciążliwych objawów choroby oraz karmienie, nawadnianie, wsparcie duchowe, psychologiczne i socjalne.

W opiece paliatywnej nie przeprowadza się natomiast procedur medycznych, które przedłużają umieranie, są daremne lub nieproporcjonalne, wiążąc się z nadmiernym cierpieniem lub naruszeniem godności pacjenta. Takie bowiem działanie nosi nazwę terapii uporczywej lub coraz częściej – terapii daremnej.

Kilka słów

Naszą misją jest niesienie pomocy rodzinom w sytuacji wystąpienia ciężkiej/letalnej wady rozwojowej dziecka w okresie perinatalnym.

Kontakt

STOWARZYSZENIE WIELKOPOLSKIE HOSPICJUM PERINATALNE RAZEM

hospicjum

Ul. Kosińskiego 14 /1, 61-519 Poznań

+48 666 055 475

kontakt@hospicjumrazem.pl

www.hospicjumrazem.pl

Szukaj

Facebook

Obserwuj nasze działania na Facebooku i polub naszą stronę

© Solmedia 2024
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera.