Pomoc hospicjum perinatalnego obejmuje czas przed porodem, podczas porodu i po porodzie, zanim opiekę nad śmiertelnie chorym dzieckiem przejmie hospicjum dziecięce lub inna specjalistyczna jednostka.

W czasie ciąży rola hospicjum polega głównie na pomocy rodzicom i ich bliskim w szeroko rozumianym przygotowaniu do porodu. Na tym etapie rodzice (i bliscy) otrzymują m.in. wsparcie psychologiczne w postaci indywidualnych i grupowych spotkań ze specjalnie przeszkolonym i doświadczonym psychologiem. Rodzice mają również możliwość porozmawiania z innymi rodzicami o podobnych doświadczeniach – oraz uczestniczenia w spotkaniach grupy wsparcia.

Bardzo ważne dla rodziców, którzy dowiedzieli się o chorobie swojego dziecka, jest otrzymanie rzetelnej i pewnej informacji o samej chorobie, o możliwych rokowaniach i ewentualnych możliwościach leczenia. W przypadku gdy takiej wiedzy brakuje, rolą hospicjum perinatalnego jest wówczas dostarczenie wiarygodnych danych o stanie zdrowia dziecka poprzez pomoc w organizacji odpowiedniej konsultacji specjalistycznej (doświadczonego w opiece paliatywnej pediatry lub neonatologa, genetyka, kardiologia i innych specjalistów – w zależności od rodzaju wady wykrytej u dziecka).

Konsultacje pozwalają na rozwianie różnych wątpliwości, które mogą pojawić się u rodziców, na przykład:

  • Czy podejmowana opieka będzie nosiła znamiona terapii daremnej?
  • Czy podejmowane lub planowane w przyszłości kroki spełniają zasadę proporcjonalności?
  • Czy ograniczenie procedur medycznych może nosić znamiona eutanazji?

Hospicjum perinatalne może także wspomóc rodzinę w bezpośrednim przygotowaniu do porodu np. poprzez pomoc w organizacji spotkania z personelem medycznym szpitala, w którym planowany jest poród oraz poprzez przygotowanie stosowanych oświadczeń, wyrażających wolę rodziców w odniesieniu do postępowania po porodzie.

Kilka słów

Naszą misją jest niesienie pomocy rodzinom w sytuacji wystąpienia ciężkiej/letalnej wady rozwojowej dziecka w okresie perinatalnym.

Kontakt

STOWARZYSZENIE WIELKOPOLSKIE HOSPICJUM PERINATALNE RAZEM

hospicjum

Ul. Kosińskiego 14 /1, 61-519 Poznań

+48 666 055 475

kontakt@hospicjumrazem.pl

www.hospicjumrazem.pl

Szukaj

Facebook

Obserwuj nasze działania na Facebooku i polub naszą stronę

© Solmedia 2024
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera.